Novinka – chcete se naučit improvizovat? Naučíme vás to!

Milí přátelé, v novém školním roce chystáme pro naše studenty řadu novinek. Tou největší je zahájení oficiální výuky základů hudební improvizace.

Oč jde? Každý muzikant, pokud se nespecializuje výhradně na vážnou (klasickou) hudbu, potřebuje v praxi nejen umět hrát dobře podle not, ale téměř v žádném hudebním žánru se neobejde bez dalších praktických dovedností – potřebuje umět hrát na melodický nástroj podle akordových značek, vytvořit nástrojové sólo k písničce, vytvořit druhý (třetí) hlas k vedoucí melodii, zaranžovat skladbu pro různé nástrojové obsazení, improvizovat na daný harmonický základ, popřípadě i zkomponovat vlastní melodii.

Tyto disciplíny v naší škole řada učitelů vyučuje již mnoho let. Problém ovšem je, že k této výuce neexistuje naprosto žádná oficiální metodika – pokud je nám známo, žádná základní umělecká škola v ČR, dokonce ani konzervatoř (s výjimkou Ježkovy konzervatoře v Praze) se výukou těchto potřebných dovedností systematicky nezabývá.

Po mnoha letech, kdy naši učitelé vyučovali tyto disciplíny každý po svém, se nám podařilo dát hlavy dohromady, vypracovat koncepci výuky těchto dovedností a uvést je do praxe.

O září tedy spouštíme pilotní výuku předmětu, který jsme pracovně nazvali “základy hudební improvizace”. Výuka bude určena pro pokročilejší žáky 2. stupně. Nový předmět bude vyučovat ředitel školy Mgr. Pavel Píha, výuka bude probíhat ve skupinkách žáků s velkou pravděpodobností ve středu odpoledne, kdy má největší část žáků nejméně studijních povinností.

Máte-li zájem o vyučování tohoto předmětu, můžete se do jeho výuky hlásit již nyní pomocí emailu: improvizace@zuskomzaka.cz.

()